Ok. Czas na troszkę technikaliów.
Rodzi nam się ostateczna konfiguracja instalacji grzewczej. Zdecydowaliśmy się na pompę ciepła powietrze woda firmy Daikin - model Altherma LT split seria C - 11kW, wersja zintegrowana grzewczo-chłodząca z wbudowanym zbiornikiem 260l. Model LT oznacza wersję niskotemperaturową, więc w większości pomieszczeń będzie podłogówka o gęstości 10cm we wszystkich pomieszczeniach za wyjątkiem łazienek, gdzie gęstość ułożenia rurek będzie 8cm.
We wszystkich pokojach na piętrze oraz w salonie na dole instalujemy ciche (nax 23dB) i wydajne klimakonwektory Daikina serii HP - FWXV20A. Są to programowalne jednostki o możliwości grzania lub chłodzenia. Jednostka, którą instalujemy w salonie będzie umieszczona pod sufitem, ukryta w części podwieszanej. Dodatkowo w garażu i w pomieszczeniu nad nim, instalujemy proste wymienniki konwektorowe tylko z funkcją grzania.
Wlot wody do domu zaopatrzymy w filtr wstępny z odkamienianiem Viessmann Aquahome 20-n. Urządzenie pracuje całkowicie automatycznie - płukanie wkładu filtrującego solanką odbywa się co około 4000l odfiltrowanej wody. Miałem obawy, że układ tego typu może mieć wpływ na smak wody (widziałem takie opinie w internecie), jednak mój ojciec jest użytkownikiem tego typu rozwiązania od z górą roku i nic takiego nie zauważyłem.
Woda w naszym mieście poza tym walorem, że jest bez chloru, ma jeszcze malutką wadę - jest tak twarda, że można z kranu wybierać żwir. Taka woda to śmierć dla każdej instalacji hydro. Zmiękczenie wody poprawi również skuteczność detergentów stosowanych w naszym gospodarstwie domowym, co jest istotne gdyż ...
... instalujemy przydomową oczyszczalnię ścieków. EK-S4 to wielokomorowa, wieloetapowa oczyszczalnia ścieków. Szczepi się ją bakteriami tylko raz, a jej obsługa polega na okresowym czyszczeniu filtrów i usuwaniu nadmiaru bakterii (co około pół roku). Ze względu na to, że kluczowym elementem w takim rozwiązaniu jest żywotność bakterii, znaczenie ma ilość stosowanych przez nas detergentów. Będziemy musieli również jak najbardziej ograniczyć stosowanie preparatów opartych na chlorze. Szczęśliwie konstrukcja, którą wybraliśmy posiada wstępną komorę mieszania ścieków "świerzych" z wstępnie oczyszczonymi, co pozwala na znaczne obniżenie stężeń substancji potencjalnie groźnych dla stabilności układu. Ostatnim ograniczeniem jest całkowity zakaz wylewania tłuszczu do zlewu/ubikacji - okazuje się, że bakterie zdolne rozłożyć tłuszcze żyją na dnie zbiornika, a to co miałoby być przez nie rozkładane świetnie unosi się na powierzchni :/
Oczyszczona woda rozsączona zostanie do gruntu.
Skoro jesteśmy przy wodzie na zewnątrz domu - planujemy zakopać przed domem monolityczny betonowy zbiornik na deszczówkę o pojemności 5000l. Zbiornik taki niczym nie różni się od betonowego szamba ... no za wyjątkiem wkładu oczywiście. Do tego kilka połączonych ze sobą studzienek zbiorczych wokół domu i odprowadzenie z nich do zbiornika. Na koniec pompa nurnikowa i mamy "prawie" bezpłatne podlewanie ogrodu.
To tyle na teraz ... czas myśleć o elektro.
Mat